A A A

Zjednoczone Emiraty Arabskie bez BlackBerry

Od października smartfonów BlackBerry można będzie używać w tym kraju jedynie do dzwonienia. Poczta elektroniczna i przeglądarka internetowa zostaną zawieszone.


"W ich obecnej formie niektóre usługi BlackBerry pozwalają użytkownikom unikać jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej, co zagraża porządkowi prawnemu oraz bezpieczeństwu społecznemu i narodowemu Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - czytamy w komunikacie rządu. Urząd ds. regulacji rynku telekomunikacyjnego poinformował firmy telekomunikacyjne

Lokata 10% na 3 miesiące
Pakiet oszczędnościowy. Rewolucyjny iPad gratis!
www.OpenFinance.pl
Honda CR-V
Kup Hondę CR-V PE z ubezpieczeniem w prezencie. Sprawdź!
www.honda.pl
Honda CR-Z
Umów się na jazdę próbną nową Hondą CR-Z!
Honda.pl
Gazeta Biznes
Etisalat (Emirates Telecommunications Corp.), Du (Emirates Integrated Telecommunications Co.) o planowanym zawieszeniu i zalecił przełączenie klientów na innych dostawców poczty i internetu.

Powód? Służby specjalne tego kraju nie są w stanie złamać szyfrowania, którym producent smartfonów zabezpiecza komunikację użytkowników. Podsłuchiwanie telefonów i poczty elektronicznej obywateli jest dozwolone Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 2007 r. na mocy specjalnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

- Ta sprawa jest omawiana od trzech lat. Chcemy jedynie, by firma dostosowała się do wymogów naszego prawa, jesteśmy suwerennym państwem i nasze prawo powinno być respektowane - powiedział dyrektor generalny urzędu ds. regulacji rynku telekomunikacyjnego, Mohammed el Ghanim. Według niego decyzja o zawieszeniu usług BlackBerry nie wiąże się z żadną konkretną sprawą. Jednak organizacja Reporterzy Bez Granic poinformowała w miniony czwartek, że władze tego kraju aresztowały użytkownika, który przy pomocy BlackBerry chciał zorganizować protest przeciwko podwyżce detalicznych cen paliw.

- To zagrywka taktyczna przeciwko Research in Motion [producent BlackBerry - red.]. Nie sądzę, by do tego doszło - powiedział Irfan Ellam, analityk z firmy Al Mal Capital PJSC w Dubaju agencji Bloomberg. Smartfony tej marki są dostępne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 2006 r.

To nie pierwszy kraj, który nie potrafi złamać zabezpieczeń BlackBerry. Wcześniej podobne problemy miały Indie. Ich rząd domaga się obecnie od firmy Research in Motion wglądu w pocztę elektroniczną jej indyjskich klientów. 9 kwietnia dziennik "Gulf News" poinformował, że zakaz dostępu za pośrednictwem smartfonów tej marki do lokalnych wiadomości wprowadzana Bahrajn, by uniknąć "zamieszania i chaosu". Z kolei Pakistan zablokował w obawie przed bluźnierstwami przeglądarki internetowe w BlackBerry.

Na razie firma Research in Motion nie skomentowała decyzji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które są największą gospodarką wśród krajów arabskich.

Źródło: wyborcza.biz

Reklama Reklama Reklama Reklama