A A A

Zion National Park

Park Narodowy Zion położony jest w południowo-zachodniej części stanu Utah. Oddalony jest o 336 km na północny wschód od Las Vegas.Na terenie parku występują liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu.Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon.Skały, z których zbudowane są wąwozy Zion to przede wszystkim czerwonawy piaskowiec z gatunku (formacji) Navajo, czyli piaski nanoszone tu warstwa za warstwą w okresie jurajskim. Warstwicową budowę widać w zasadzie wszędzie, a szczególnie na ścianie Checkerboard Mesa przy wjeździe do parku od wschodu. Głęboki na 800 metrów wąwóz Zion został wyrzeźbiony w skale przez wody rzeki Dziewiczej w ciągu minionych 13 milionów lat.

Park jest niezwykle malowniczy i zawiera wiele form skalnych rzeźb stworzonych przez naturę. Krajobraz ten fascynuje i onieśmiela swoim ogromem i kolorytem. Pierwsi odkrywcy, zafascynowani pięknem, nadali poszczególnym fragmentom Parku majestatyczne nazwy. Mamy więc Angels Landing (Podest Aniołów), Virgin Rivers Narrows (Wąwóz Rzeki Dziewiczej), The Three Patriarchs (Trzech Patriarchów - Abraham, Izaak, Jakub), Great White Throne (Wielki Biały Tron), Temple of Sinawava (Świątynia Sinawavy), Subway (Kanion z przeprawami wpław ), Observation's Point (Punkt Obserwacyjny), Emerald Pools (Szmaragdowe stawy).W okresie od marca do listopada możliwe są konne przejażdżki wzdłuż szlaku Sandbench Trail. Dozwolona jest wspinaczka i biwakowanie na dziko, z tym, że trzeba na nie uzyskać płatne zezwolenie, tzw. back-country permit. Zakwaterowanie oferuje schronisko Zion Lodge oraz trzy kempingi.

 

W Zion National Park warto zobaczyć...

Północno-zachodnia część parku zwana Kolob Canyon jest mniej dostępna i rzadziej odwiedzana przez turystów. Znajduje się w niej między innymi Kolob Arch, jeden z największych naturalnych łuków skalnych na świecie.
Rozpiętość zbudowanego z piaskowca łuku budzi pewne kontrowersje i ze względu na trudno dostępne położenie łuku jest trudna do precyzyjnego wyznaczenia. Niektóre źródła, w tym również National Park Service podają jego długość nawet jako 95 metrów, na podstawie pomiarów wykonanych w latach 50. i latach 80. XX wieku. Na tej podstawie czasami bywa określany jako najdłuższy naturalny łuk skalny na świecie, o które to miano rywalizował z łukiem Landscape Arch położonym na obszarze Parku Narodowego Arches, również w Utah. Jednak najnowsze pomiary wykonane w 2004 i 2006 roku przez The Natural Arch and Bridge Society określiły rozpiętość łuku Kolob Arch na 87 metrów i wskazują, że Landscape Arch ma rozpiętość o prawie 1 metr większą.

Reklama Reklama Reklama Reklama