A A A

Tajlandia - Bangkok

Stolicą i największym miastem Tajlandii jest Bangkok. Miasto położone w południowej części kraju nad rzeką Menam - ok. 40 km od jej ujścia do Zatoki Tajlandzkiej. Zajmuje obszar 1531 km². Jest 22 miastem co do liczby ludności na świecie.

Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowo-wschodniej Azji. Od zakończenia II wojny światowej liczba jego mieszkańców wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie zespół miejski zamieszkuje ok. 10 mln mieszkańców.Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata. Jest on również jednym z najbardziej popularnych miast odwiedzanym przez turystów. W 2007 Bangkok gościł letnią uniwersjadę.

W Bangkoku znajduje się ok. 400 bogato zdobionych świątyń (wat) buddyjskich i hinduistycznych, m.in.: najstarsza Wat Pho (Wat Phra Chetuphon, Świątynia Leżącego Buddy) (XVI w.) z ogromnym posągiem Buddy, Wat Traimit z 5,5-tonowym złotym posągiem Buddy, wysokości 3 m, Wielki Pałac Królewski (1782-1785) ze świątynią Wat Phra Kaew z XVIII w.  oraz Wat Arun.

Reklama Reklama Reklama Reklama