A A A

Route 66 - droga, której nie ma

Route 66 jest najdłuższą drogą w Arionie, będącą wciąż w użyciu. Miasta, przez które przebiega trasa są niezmiernie bogate w historie i tradycje. Należy pamiętać, że Route 66 jest czymś więcej niż tylko zwykłą drogą, jest to linia czasu w historii USA.
Powstała ona 11 listopada 1926 roku, według projektu Cyrus-a Avery z Tulsy w Oklahomie i John-a Woodrowa ze Springfield w Missouri. W tym samym czasie został jej nadany numer 66 Ma długość 2448 mil (3939 km), Łączy ze sobą Chicago i Los Angeles. W 1936 r. została przedłużona o odcinek do Santa Monica. Route 66, popularnie zwana Mother Road biegnie przez takie stany jak: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię
Za najwyższy punkt na Route 66 zalicza się Flagstaff, powstałe w 1876 roku.

Przy budowie było zatrudnionych tysiące młodych amerykanów a w latach 30-tych odcinkiem tym emigrowało 210 000 ludzi w poszukiwaniu pracy na zachodnim wybrzeżu. Wówczas to zyskała sobie przydomek Mother Road.
W miarę rozwoju transportu postanowiono poszerzyć drogę o kolejne dwa pasy. Pozwoliło to na szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie. Minusem jednak było to, że nowo powstałą droga omijała wiele miejscowości,, gdzie zajazdy tworzyły specyficzny klimat Route 66.  Po dziś dzień żyją legendy związane z ta trasą. Nazwa Route 66 pojawia się w wielu różnorodnych piosenkach, filmach i sztuce.

Drogą tą biegnie największy w USA transport drogowy a sama prowadzi przez 3 strefy czasowe. Dla większości amerykanów droga ta kojarzy się z wolnością. Śpiewali o niej Nat King Cole i Rolling Stones, a w położonych wzdłuż niej miasteczkach kręcono słynne filmy. Dziś wiele odcinków jest już zapomnianych przez Boga i Ci którzy nią podróżują podążają w poszukiwaniu jej dawnej świetlności.
Miejscowości warte odwiedzenia wzdłuż tej drogi to przede wszystkim - Saint Louis, Joplin w Mis-souri, Oklahoma City, Amarillo, Gallup w Nowym Meksyku, Flagstaff w Arizonie,
Z przykrością trzeba stwierdzić,  że prawdziwa Route 66 już nie istnieje. W 1984 r. usunięto ostatni jej kawałek z oficjalnej sieci  drogowej. 


Reklama Reklama Reklama Reklama