A A A

Rosja - Lotnisko w Moskwie


Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo


Kod IATA: SVO
Kod ICAO: UUEE


Jest  to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie. Do niedawna (od około 1970) zajmowało 1. miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji (15,2 mln w 2008), ale palmę pierwszeństwa dzierży obecnie port lotniczy Moskwa-Domodiedowo (20,4 mln w 2008). Przenosi się tam z każdym rokiem ze starzejącego się Szeremietiewa coraz więcej linii lotniczych. Szeremietiewo pozostaje ciągle główną bazą linii lotniczych Aerofłot.

Cywilny port lotniczy Szeremietiewo powstał w 1959 na bazie lotniska wojskowego pod wsią Szeremietiewo w obwodzie moskiewskim. W sierpniu 1959 miał miejsce pierwszy lot pasażerski z Szeremietiewa (samolotem Tu-104 do ówczesnego Leningradu). W lipcu 1960 przeniesiono z portu lotniczego Moskwa-Wnukowo większość lotów międzynarodowych Aerofłotu. Pierwszy lot zagraniczny odbył się 1 lipca 1960 z Szeremietiewa na lotnisko Schönefeld w Berlinie.We wrześniu 1964 otwarto istniejący do dziś Terminal I (Szeremietiewo-1), który obsługiwał w czasach ZSRR rejsy krajowe, a dziś w większości loty do miast Rosji i WNP. Terminal II (Szeremietiewo-2) został oddany do użytku na początku 1980 z okazji Olimpiady w Moskwie w lecie 1980. Do dziś jest kluczowym dworcem lotniczym obsługującym połączenia międzynarodowe. Stąd odlatuje większość zagranicznych rejsów Aerofłotu do krajów zachodnich i tu ląduje większość samolotów linii lotniczych z tychże krajów.

Lotnisko Szeremietiewo cieszy się złą sławą ze względu na przestarzałą infrastrukturę i fatalną obsługę personelu naziemnego. Organizacja kontroli paszportowej, celnej, przesiadek i innych procesów uważana jest za skrajnie nieefektywną. Szczególnie uciążliwe mogą być transfery pomiędzy terminalem 1 i 2. Nie są one połączone w żaden stały sposób a odległość między nimi jest znaczna (de facto stanowią one autonomiczne lotniska położone po przeciwległych stronach pasów startowych). Jeśli podróżny nie przekracza granicy państwowej może czekać go wielogodzinne oczekiwanie na przewiezienie na drugi terminal, nieformalna kontrola paszportowa oraz inne utrudnienia, które często prowadzą do spóźnienia na kolejny lot a co za tym idzie wielogodzinnego a czasem wielodniowego koczowania na lotnisku. Terminal 2 lotniska Szeremietiewo jest zresztą znany ze spędzających w jego strefie tranzytowej dziesiątków podróżnych oczekujących na loty. Śpią oni nierzadko w dużych grupach na betonowej podłodze, co niekiedy czyni jego wnętrze podobne do poczekalni dworcowej zapełnionej bezdomnymi. Znane są także przypadki pozbawionych biletów lub dokumentów pasażerów tranzytowych, którzy koczują tam miesiącami. Jeśli podróżny przekracza granice państwową (np. ponieważ jego kolejny lot jest już lotem krajowym) musi udać się na własną rękę do kolejnego terminalu co wiąże się z objechaniem całego lotniska taksówką, mikrobusem lub publicznym autobusem.

Główne linie lotnicze obsługujące lotnisko:

Aeroflot, Blue Wings AG, Air Malta, Armavia, Adria Airways,Alitalia, AeroSvit, Bulgaria Air Delta Air Lines, KLM, flyLAL - Lithuania Airlines, LOT, Russiya Airlines, Cyprus Airways, SAS, Turkish Airlines, Finnair, CSA Czech Airlines, Air Algerie, Air Astana, Air Baltic, Air India, Air France, Air China, Estonian Air.


Adres:


Sheremetyevo International Airport,
Moscow 103340,
Russia

 

Komunikacja

  • Taxi

Taksówki są dostępne przez 24 godziny na dobę przed terminalami.

 

  • Autobus

Z lotniska do stacji metra River Station kursują:

Autobus numer 851S (Express) – Autobus kursuje na trasie: stacja metro River Station - lotnisko Sheremetyevo1, Terminal C, lotnisko Sheremetyevo2 – stacja metro River Station, podróż trwa 30-40 minut Ze stacji metra autobus kursuje w godzinach 6.30-20.30, z lotniska w godzinach 7.05-21.05. Cena biletu 20 rubli.
Autobusy numer 48 i 200m – Autobusy kursują od 6.45 do 21.45 a podróż trwa 30-40 minut, cena biletu to 60 rubli.
Autobus nr 49- kursuje ze stacji metra Planernaya  na lotnisko. Czas podróży to około 30-40 minut. Autobus kursuje od 6.45 do 21.45, a cena biletu to 60 rubli.

 

  • Pociąg

 

Do niedawna problemem był dojazd na lotnisko z centrum miasta. 10 czerwca 2008 otwarto jednak uroczyście długo oczekiwane bezpośrednie połączenie kolejowe z Terminala II na Dworzec Sawieliowski (połączenie z terminalem I nie jest w ogóle przewidywane). Wg. rozkładu podróż do centrum powinna trwać 35 min., a w nowoczesnym pociągu powinien dostępny być bezprzewodowy internet. 28 września 2009 przedłużono wspomnianą linię kolejową na Dworzec Białoruski. Bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 250 rubli (350 rubli w pierwszej klasie). Analogiczne połączenia kolejowe z centrum wcześniej uruchomiono dla lotnisk Domodiedowo (od 2002) i Wnukowo (od 2005).

Strona internetowa lotniska:www.sheremetyevo-airport.ru

 

Port lotniczy Moskwa-Wnukowokod IATA: VKO
kod ICAO: UUWW


Jest to trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie. Zlokalizowane jest 28 km od centrum miasta (choć formalnie znajduje się w jego granicach administracyjnych jako dzielnica-Moskwy Wnukowo).

Projekt lotniska zatwierdzono w 1937. Gdy starsze lotnisko "Pole Chodyńskie" okazało się za małe, przeniesiono tu 1 lipca 1941 cały lotniczy ruch pasażerski stolicy ZSRR. W czasie wojny lotnisko używane było do celów wojskowych. Do przeniesienia w 1960 na Szeremietiewo większości lotów międzynarodowych Aerofłotu było to główne lotnisko obsługujące ruch międzynarodowy w ZSRR. Stąd 1956 odbyły swoje pierwsze pasażerskie loty Tupolew Tu-104 i Iliuszyn Ił-18. W 1961 odbył stąd swój pierwszy lot pasażerski do Chabarowska Tupolew Tu-114. Po podziale linii lotniczych Aerofłot w 1991 na mniejsze przedsiębiorstwa z samolotów stacjonujących na Wnukowie utworzono linię "Vnukovo Airlines". Później przejęta ona została przez linie S7 Airlines (wcześniej znaną jako "Sybir"). Od 2005 lotnisko połączone jest z centrum bezpośrednią linią kolejową – kursujące nią bezpośrednie pociągi kończą bieg na Dworcu Kijowskim.

Główne linie lotnicze obsługujące lotnisko

Bulgaria Air, Air Seychelles, Germanwings, Rossiya, Aeroflot i Sky Express.


Dostępne wypozyczalnie samochodów

HERTZ, +7 (495) 775-83-33


Adres


Vnukovo International Airport
1st Reisovaya Str 12,
119027 Moscow,
Russia

 

Komunikacja

  • Taxi

 

Taksówki Trans-free Cabs są dostępne przez 24 godziny na dobę przed terminalami.Pełny cennik dostępny jest na stronie internetowej.

 

  • Pociąg

 

Stacja kolejowa Kievsky (dworzec Kijowski) posiada terminal pasażerski połączony z lotniskiem linią szybkobieżną. Pospieszne pociągi Aeroexpress kursują pomiędzy dworcem Kijowskim, a lotniskiem Wnukowo (czas podróży: 35 minut). Cena biletu to 200 rubli. Dzieci do lat 5 podróżują bezpłatnie. Wiele linii lotniczych zapewnia swoim klientom darmowe bilety. Więcej informacji o połączeniu na stronie przewoźnika: www.aero-express.ru.

 

  • Autobus

 

Z lotniska do stacji metra Yugo-Zapadnaya (czerwona linia) kursują:
Taxi van numer 45 – podróż trwa 15-20 minut, bilet kosztuje 70 rubli plus 10 rubli za każdą sztukę bagażu.
Taxi van numer 705 – kursuje ze stacji metra Oktyabrskaya na lotnisko, bilet kosztuje 100 rubli plus 10 rubli za każdą sztukę bagażu.
Autobusy numer 611 i 611c (ekspres) – Autobusy kursują co 10-15 minut cena biletu to 15 rubli (25 rubli kosztuje bilet zakupiony u kierowcy).


Strona internetowa lotniska:www.vnukovo.ruPort lotniczy Moskwa-Domodiedowo


kod IATA: DME
kod ICAO: UUDD


Jest to najruchliwszy pasażerski port lotniczy Moskwy i Rosji. Korzysta z niego ponad 80 linii lotniczych latających do ponad 200 miast na całym świecie. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1965. W końcu 1975 swój inauguracyjny lot do Ałma-Aty odbył stąd radziecki samolot ponaddźwiękowy Tu-144. W 1996 dworzec lotniczy sprywatyzowano (dzierżawa na 75 lat) i od tego momentu zaczął się jego dynamiczny rozwój.


Główne linie lotnicze obsługujące lotniskoAir Berlin, Air Malta, Austrian, BMI, British Airways, Clickair, Lufthansa, Iberia, Swiss, Spanair, Wind Jet, Norwegian.

Dostępne wypożyczalnie samochodów

EUROPCAR tel. +7(495) 363-6418
HERTZ tel. +7(495) 797-4672
SIXT tel. +7(495) 589-1111

Adres:


Domodedovo International Airport,
Moscow 142015,
Russian Federation

Komunikacja


  • Taxi

Taksówki są dostępne przez 24 godziny na dobę przed terminalami. Koszt przejazdu do centrum miasta to około 1700-2000 rubli.

 

  • Autobus

Autobusy pospieszne firmy Scania, kursują pomiędzy lotniskiem a stacją metra Domodedovskaya (linia metra Zamoskworiecka – zielona – przechodzi ona w pobliżu Placu Czerwonego oraz Dworca Białoruskiego, na który przyjeżdżają pociągi z Polski). Czas podróży: 25-30 minut. Cena biletu to 60 rubli. Bilety można nabyć na lotnisku, przy stanowisku nr 0 hali rosyjskich linii. Wejście na przystanek znajduje się w prawym skrzydle lotniska.

Dostępne są także mini busy firm AutoRoad i Elex Polus, które także oferują transport do stacji metra Domodedovskaya. Koszt przejazdu to 80 rubli.

 

  • Pociąg


Lotnisko połączone jest z centrum miasta szybką koleją, która dociera bezpośrednio na Dworzec Pawelecki.Stacja kolejowa Paveletsky posiada terminal pasażerski połączony z lotniskiem linią szybkobieżną. Pospieszne pociągi Aeroexpress kursują pomiędzy dworcem Paweleckim, a lotniskiem Domodiedowo (czas podróży: 40-50 minut). Cena biletu to 200 rubli. Wiele linii lotniczych zapewnia swoim klientom darmowe bilety. Więcej informacji o połączeniu na stronie przewoźnika: www.aero-express.ru. Do dyspozycji pasażerów jest także pociąg osobowy, który także kursuje z dworca Paweleckiego. Czas podróży to 1 godz. 15 minut. Cena biletu w jedną stronę to 72 rubli. Rozkład jazdy na stronie: pociągi.


Strona internetowa lotniska:www.domodedovo.ru

Reklama Reklama Reklama Reklama