A A A

Park Narodowy Los Glaciares - Argentyna

Park Narodowy Los Glaciares – jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Park Lodowców  znajduje się w argentyńskiej części Patagonii (prowincja Santa Cruz). Położony jest w południowej Argentynie, zajmuje  4459 km² powierzchni. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce: Perito Moreno, Upsala, Viedma i wiele mniejszych, częściowo także dwa duże jeziora polodowcowe: Argentino i Viedma. Najwyższymi szczytami parku są Fitz Roy (3375 m n.p.m.) i Cerro Torre (3133 m n.p.m.). Pomimo niezbyt imponującej wysokości bezwzględnej Fitz Roy (3375 m npm) sprawia piorunujące wrażenie wznosząc się pionowymi ścianami ponad nisko leżącym (200 m n.p.m.) stepem.

Na terenie parku znajduje się największy, poza strefami polarnymi, lądolód na Ziemi - Południowy Lądolód Patagoński (Campos de Hielo Patagonico Sur). Zajmuje on 25% powierzchni parku.
Park narodowy stanowi dużą atrakcję turystyczną, przyciągającą m.in. alpinistów i turystów górskich.
Z Los Glaciares sąsiaduje park narodowy Torres del Paine położony na terytorium Chile.
Park Narodowy Los Glaciares został w 1982 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przydatne informacje

  • Tylko północna część parku jest dostępna dla ruchu turystycznego, reszta to ścisły rezerwat.

 

  • Osada El Chalten ze swoimi kilkoma hotelami, schroniskami i restauracjami jest doskonałą bazą wypadową w góry. Dwa szlaki - każdy jednodniowy - zasługują na szczególną uwagę, gdyż prowadzą do miejsc skąd roztacza się panorama o jakiej można marzyć tylko w Himalajach.

 

  • Pogoda jest tu nieprzewidywalna. Teren Parku Lodowców charakteryzuje się zmiennymi średnimi opadami, które najlepiej oddają liczby: od 5000 mm na lodowcu Hielo Sur, poprzez 1500 mm na wschodnich stokach gór po zaledwie 400 mm na patagońskich pampasach. Deszcze i duże zachmurzenie są częstym zjawiskiem w górach. Wiejący przez całe lato wiatr może osiągać zawrotną prędkość 200 km/godz. Latem (luty) średnia minimalna temperatura wynosi w El Chalten 50C, średnia maksymalna - 220C. Hielo Sur zajmuje obecnie około 25% powierzchni Parku. Wybornym akcentem w krajobrazie są polodowcowe jeziora Lago Argentino i Lago Viedma.

 

  • Sezon turystyczny trwa w typowym dla antypodów okresie od października do marca.


Komunikacja

Większa część Parku jest  łatwo dostępne drogą wiodącą z miasta El Calafate zarówno w okolice lodowca Perito Moreno jak i do El Chalten u stóp Fitz Roya. El Calafate posiada dobre połączenie autobusowe z Rio Gallegos oraz lotnicze z Ushuaia, Rio Gallegos i Buenos Aires.

Jak dotrzeć do Parku z Buenos Aires?

Lot z Buenos do Rio Gallegos (ok. 4 godziny lotu), następnie autokarem do El Calafate (około 6 godzin jazdy ). Liczne agencje turystyczne w El Calafate oferują zbiorowe wycieczki na teren Parku oraz porady dla indywidualistów.

Pobyt w Los Glaciares można - i warto - połączyć ze zwiedzaniem parku narodowego Torres del Paine. El Calafate posiada w sezonie codzienne połączenia autokarowe z Puerto Natales w Chile, skąd kilka autobusów każdego dnia udaje się prosto do Torres.

Reklama Reklama Reklama Reklama