A A A

Niagara FallsWodospad Niagara to jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.

Przez wodospad Niagara w każdej sekundzie przelewają się z hukiem ponad dwa miliony litrów wody. Całe widowisko możemy podziwiać ze specjalnie przygotowanych tarasów.
Wodospad Niagara składa się z trzech wyraźnych kaskad. Najwyższe z nich znajdują się po stronie amerykańskiej: American i Bridal Veil (welon panny młodej), rozdzielone wąską Luna Island, gdzie woda spada z postrzępionych skał w 60-metrową czeluść. Z całą pewnością największe wrażenie wywrze zakrzywiona w kierunku Kanady Horseshoe "podkowa".

Wodospad jest stosunkowo młody w skali geologicznej. Powstał 12 tys. lat temu, kiedy topniejące lodowce, cofając się na północ, uwolniły wody jeziora Erie, które spłyneły do jeziora Ontario. Wówczas wodospady leżały 7 mil w dół rzeki, ale wskutek erozji gruntu przesuneły się na obecne miejsce. Nocą wodospady wyglądają niezwykle  barwnie dzięki zamontowanym reflektorom. To wszystko tworzy magiczny nastrój. Natomiast w okresie zimowym zamarznięta woda układa się w gigantyczne sople.
Na miejscu zastaniemy wiele atrakcji przygotowanych dla turystów jak: łódki, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery, które docierają jak najbliżej rozpryskującej się wodny.


Według wielu turystów odwiedzających to miejsce panuje przekonanie, że komercjalizacja wodospadu posunęła się zbyt daleko. Niestety, ale okolica nie oferuje zbyt wiele dodatkowych atrakcji. Po obejrzeniu wodospadu ze wszystkich możliwych stron, nie ma powodu, by zostać tu na dłużej. Jedyna miejscowa atrakcja dorównująca wodospadowi to centrum handlowe, zaliczane do największych w kraju.
Najpiękniejszy widok rozciąga się z Prospect Point Observation Tower usytuowanej po stronie amerykańskiej oraz z miejsca u stóp budowli, gdzie z hukiem przelewa się woda. Równie wspaniała panorama kaskady Horseshoe roztacza się z Terrapin Point na Goat Island, pośrodku rzeki.
Warto skorzystać z oferowanych wycieczek łodziami Maid of the Mist, które wyruszają spod wieży obserwacyjnej. W ofercie jest rownież opcja 20-minutowego spaceru przez Rainbow Bridge do Kanady. Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu, jak również warto zasięgnąć informacji o amerykańskich przepisach imigracyjnych obowiązujących cudzoziemców.
Warto pamietać, że podziwiając Niagarę ogląda się tylko połowę całkowitej masy wodospadu – druga część trafia wprost do elektrowni wodnych.  W pobliskim Lewiston. znajduje się Niagara Power Project Visitor Center, gdzie można zasiegnąć dodatkowych informacji odnośnie tego inżynierskiego przedsięwzięcia.
Niewątpliwie Niagara jest miejscem, które można polecić każdemu – zachwyt jest gwarantowany, szczególnie jesli się zejdzie na dół i stanie oko w oko z żywiołem.

Reklama Reklama Reklama Reklama