A A A

Meksyk - Położenie geograficzne i klimat

Meksyk położony jest na rozległej wyżynie która ciągnie się z północy na południe. Niziny znajdują się jedynie nad Zatoką Meksykańską.
Kraj usytuowany jest między Zatoką Meksykańską a Oceanem Spokojnym, łączy Amerykę Północną ze Środkową. Jest krajem wyżynno – górzystym. Prawie 80% powierzchni leży powyżej 1000 m n.p.m. Większa część Meksyku (od Río Bravo del Norte na północy aż po łańcuch gór wulkanicznych na południu) należy do Ameryki Północnej. Powierzchnia Meksyku wynosi bez mała 2 miliony kilometrów kwadratowych, a suma długości wszystkich wybrzeży wynosi około 10.000 kilometrów.

Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany. Na północy Meksyk posiada rozległe pustynie i półpustynie, zaś na południu tropikalne lasy podzwrotnikowe. Na obszarach leżących na północ od Zwrotnika Raka dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny: suchy na Wyżynie Meksykańskiej oraz w północnej części Sierra Madre Wschodnia i skrajnie suchy (np. na Półwyspie Kalifornijskim). Na południu od zwrotnika spotyka się odmiany klimatów okołorównikowych: podrównikowy wilgotny ( m.in. Jukatan), podrównikowy suchy oraz równikowy wybitnie wilgotny.

Reklama Reklama Reklama Reklama