A A A

Mammouth Cave

Park Narodowy Jaskini Mamuciej obejmuje swym obszarem najdłuższą jaskinię na świecie. Powierzchnia parku zajmuje 214 km². Znajduje się on w środkowej części stanu Kentucky około 160 km na południe od Louisville. Corocznie do parku przyjeżdża blisko miliony turystów. Od 1981 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie Parku Narodowego znajdziemy największy na świecie system trzech jaskini: Mammoth Cave System, Crystal Cave oraz Joppa Ridge. W roku 1972 odkryto połączenie jaskiń Mamuciej i Kryształowej, w wyniku tego powstał najdłuższy na świecie system korytarzy, liczący ponad 587 km².  Czasami Jaskinie Mamucią zalicza się do cudów Półkuli Zachodniej. Zbudowana jest w przeważającej mierze ze skał wapiennych.  W wyniku niszczącego wpływu zakwaszonej wody z miejscowych rzeczek trwającego przez miliony lat, uformowane zostały korytarze skalne. W jaskiniach dostępnych jest kilka tras udostępnionych dla turystów. Będąc w parku, można wybrać jedna z kilku tras. Łączna długość korytarzy, jaką można zwiedzić to ponad 19 km rozciągniętych na pięciu poziomach. Najniższy usytuowany jest 110 m pod pow. gruntu. W jaskini znajdziemy wile rzek, jezior i wodospadów. Do największej rzeki zaliczamy Ehi River o szerokości 6-18 m i głębokości na 1.5-8 m, zamieszkiwana jest ona przez bezokie ryby jaskiniowe.  Jaskinie są pełne nietoperzy i wielu ciekawych gatunków owadów.
Według śladów odnalezionych w jaskini, pierwszymi ludźmi, jacy zamieszkiwali ją byli prawdopodobnie Indianie ery prekolumbijskiej, świadczą o tym odnalezione proste narzędzia i niedopałki pochodni. W XVII wieku jaskinie zamieszkiwali miejscowi osadnicy. W późniejszych latach jaskinia stała się najbardziej znanym miejscem wydobywania saletry, wykorzystywanej do produkcji prochu.  Tuż  po zakończeniu wojny zaprzestano wydobycia a w roku 1816 jaskinia stała się popularnym miejscem odwiedzin.

Reklama Reklama Reklama Reklama