A A A

Kapadocja - cud natury


Między Morzem Czarnym a górami Taurus leży historyczna kraina zaliczana do najsłynniejszych cudów natury w Turcji.
Kapadocja obejmuje teren około 600 km krawatowych. Jej granice nie są ściśle określone, natomiast wyznaczają je miasta: Kayseri na wschodzie, Aksaray na zachodzie, Hacibektas na północy i Nigde na południu. Najprawdopodobniej  nazwa Kapadocja pochodzi z języka perskiego, natomiast zasłynęła z niezwykle charakterystycznego ukształtowania terenu, przypominającego księżycowy. Niezwykłe formy skalne oraz domy wykute w skałach tworzą magiczny widok, który powoduje ze chce się wracać w to miejsce kolejny raz.
Dzięki wzmożonej aktywności trzech otaczających ją wulkanów o nazwach: Erciyes, Hasan oraz Göllü wyrzucane popioły  w połączeniu z piaskami utworzyły charakterystyczny rodzaj skały osadowej – tzw. tuf.  Wraz z biegiem lat i nieustannie działających siłom przyrody możemy podziwiać tak niezwykły krajobraz.
Do dzisiaj jest ona najchętniej odwiedzanym rejonem Turcji. Duży wpływ na to mają podziemne miasta, które były idealnym schronieniem dla mieszkańców w czasie najazdów i prześladowań. Najbardziej znane  miasta podziemne to: Kaymaklı i Derinkuyu,  jest ich natomiast wiele więcej. Prawdopodobnie nie wszystkie zostały jeszcze odkryte...
W dawnej Kapadocji rozwinął się silny ruch chrześcijański oraz została zapoczątkowana idea życia klasztornego. Idąc śladami wczesnych chrześcijan można znaleźć wykute w skale kościoły i kaplice. Najważniejszym punktem ich odwiedzin jest wioska Göreme, w pobliżu której znajduje się skansen z przeszło 30 kościołami wydrążonymi w miękkim tufie.
W dolinie znajdziemy m.in. Carikli Kilise zwany Sandałowym Kościołem ze względu na ślady stóp, odciśnięte na posadzce przy wejściu. Wewnątrz można zauważyć jeden z najpiękniejszych fresków przedstawiający zdradę Judasza.
Innym, zaliczanym do najpiękniejszych zabytków jest Karanlik Kilise zwany też Ciemnym Kościołem. Mimo, że został on całkowicie odnowiony wciąż zachował swój urok. Z racji małej ilości okien, freski nadal zachowały swój mocny koloryt. W środku znajdziemy freski  przedstawiające m.in. Chrystusa Pantokratora, Chrystusa na krzyżu i zdradę Judasza.
Oprócz wspomnianych zabytków znajdziemy również Elmali Kilise, czyli Kościół Jabłka, Azize Barbara Sapeli zw. kaplicą św. Barbary czy też kaplice św. Bzylego.
W sezonie letnim do Kapadocji przybywają tłumy turystów. Można tu zaopatrzyć się w piękne pamiątki, takie jak słynne naczynia z czerwonej glinki czy ręcznie robione dywany.Reklama Reklama Reklama Reklama