A A A

Australia - Canberra

Stolicą Australii jest Canberra, miasto położone  w Alpach Australijskich nad rzeką Molonglo, na wysokości 550-700 m n.p.m.. Oddalona jest o około 320 km od Sydney i 480 km od Melbourne.


Przed europejskim osadnictwem teren dzisiejszej Canberry był sezonowo zamieszkany przez plemiona Ngunnawal i Walgalu. Plemię Ngarigo żyło na południowym wschodzie terenów Canberry, Gundungurra na północy, Yuin na wybrzeżu, a Wiradjuri na zachodzie. Odkrycia archeologiczne z regionu Canberry wskazują obecność ludzi na tym terenie od 21 tys. lat. Słowo "Canberra" pochodzi z dialektu rodziny Ngabri, jednej z rodzin plemienia Ngunnawal, od słowa Kanbarra, znaczącego miejsce spotkań. Nazwa ta była najwyraźniej używana jako odwołanie do corroboree odbywających się podczas sezonowych migracji ludzi z plemienia Ngunnawal w celu uczczenia ciem Bogong (Agrotis infusa) przelatujących przez region każdej wiosny.

Miasto zbudowane zostało w latach 1913-1927 według urbanizacyjnego planu amerykańskiego architekta W.B. Griffina. Canberra składa się z dwóch promienisto-koncentrycznych zespołów zabudowy, rozdzielonych zbiornikiem wodnym utworzonym w 1963 roku (Jezioro Burley-Griffin).9 maja 1927 dokonano oficjalnego przeniesienia siedziby australijskiego rządu z Melbourne do Canberry, która stała się stolicą Australii.

Obecnie Canberra jest ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym  i naukowym  kraju. Ma rozwinięty przemysł poligraficzny, elektroniczny, precyzyjny i spożywczy. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym - odwiedza ją rocznie ponad 0,6 mln turystów.

Reklama Reklama Reklama Reklama