A A A

Argentyna - Położenie geograficzne i klimat


 

Argentyna z północy na południe ma 3700 km, ze wschodu na zachód 1400 w najszerszym miejscu. Środkową i północno-zachodnią część Argentyny stanowi nizinna i żyzna Pampa, która od południa sąsiaduje z miejscami pofałdowanym, bogatym w ropę, płaskowyżem Patagonii.

Dalej na południe jest subpolarna Ziemia Ognista. Zachodnia część kraju to przedgórza oraz rozbudowany system górski Andów z najwyższym szczytem Ameryk – Aconcagua. Środkowa część tego pogórza to Cuyo. Na północy są subtropikalne równiny Gran Chaco. Na północnym zachodzie Mezopotamia – międzyrzecze Parany i Urugwaju.

  • Długość granic lądowych: 9665 km
  • Długość wybrzeża: 4989 km
  • Najwyższy punkt: Aconcagua 6962 m n.p.m.
  • Najniższy punkt: Laguna del Carbón w Santa Cruz, 105 m p.p.m.
  • Największą rzeką jest Parana, która z rzeką Urugwaj tworzy estuarium La Platy.Na północy lata są bardzo gorące i wilgotne z umiarkowanie suchszymi zimami oraz z okresowymi suszami. W centrum kraju lata są gorące, a zimy chłodne. Na południu lata są ciepłe, a zimy zimne z dużymi opadami śniegu. Ekstrema temperaturowe Ameryki Południowej odnotowano właśnie w Argentynie: 48,8 °C w Rivadavia w prowincji Salta i −32,7 °C w Sarmiento w prowincji Chubut.

 


Reklama Reklama Reklama Reklama