A A A

Argentyna - Buenos Aires

Buenos Aires z hiszpańskiego oznacza Pomyślne Wiatry. Jest stolicą Argentyny, największym miastem tego kraju i jednym z największych w Ameryce Południowej.

Miasto Buenos Aires (Ciudad de Buenos Aires), nazywane jest także, zgodnie z konstytucją od 1996 roku, Autonomiczne Miasto Buenos Aires (Ciudad Autónoma de Buenos Aires) . Nieformalnie używa się także nazwy "Dystrykt federalny". Licząc cały obszar aglomeracji (Wielkie Buenos Aires) jest drugim co do wielkości miastem w Ameryce Południowej i jednym z największych kompleksów miejskich na świecie. Sektorem przynoszącym największe wpływy są usługi, dające 73% produktu brutto. Na drugim miejscu jest przemysł, który w 2004 roku wygenerował 20% produktu brutto (20,308 mln $).

Buenos Aires jest centrum finansowym, handlowym, naukowym i kulturalnym kraju. W mieście znajdują się liczne instytucje naukowe, biblioteki, 3 uniwersytety,  muzea, galerie chętnie odwiedzane przez turystów; największy teatr świata – El Teatro Colon (blisko 3,5 tys. Miejsc). Stare zabytkowe centrum otaczają nowoczesne arterie komunikacyjne, luksusowe osiedla mieszkańców wśród parków i lasów. Na północy i zachodzie występują wielkie skupiska dzielnic biedoty (villas miserias), w których żyje blisko 800 tys. osób.

W tętniącym życiem mieście znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich (200 metrów) ulic na świecie - Avenida 9 Julio. W 1936 roku wzniesiono przy niej imponujący, 70-metrowy obelisk, upamiętniający pierwszą nieudaną próbę założenia miasta. Równie ważna jest Avenida de Mayo, która z przylegającymi do niej ulicami (Calle Lavalle i Calle Florida) oraz dzielnicą Santa Fe tworzy Microcentro.

Reklama Reklama Reklama Reklama